Vyziva Nemcova

Migréna
odvozeno z latinského slova hemicrania = polovina hlavy. Z toho vyplývá, že migréna postihuje zpravidla jednu polovinu hlavy, nejčastěji bolest začíná v čelní nebo spánkové oblasti a rozšiřuje se dál do okolí.
Velký význam na četnost má strava, bohužel :-(.
Nevhodné potraviny při bolestech hlavy – alkohol, tvrdé sýry, sýry s plísní a tavené sýry, banány, avokádo, citrusové plody, švestky, sušené ovoce, rajčata, brambory, cibule, kysané zelí nebo nakládaná zelenina, sůl jako taková a dusičnany v masných výrobcích, dále sójová omáčka, glutaman sodný a některá umělá sladidla (například aspartam), konzervované ryby a plody moře nejen kvůli vyššímu obsahu soli, ale i možnému výskytu biogenních aminů. Dále káva, kakao či čokoláda a také tučná a smažená jídla.
Prospěšné potraviny – mandle, petržel, česnek, třešně, ananas, pohanka, konopné semínko a konopný olej, ryby bohaté na Omega 3 mastné kyseliny: sardinky, makrela, sleď, tuňák aj. I 1 lžička medu denně je možné snížit četnost migrén.
Čaj z čerstvého nebo sušeného zázvoru napomáhá tlumit bolest při začínajícím záchvatu migrény. Z bylinek je také vhodná máta nebo heřmánek či ginkgo biloba.
Základem zdravého života bez migrény je dostatek tekutin v podobě pitné vody, minerální vody obohacené o hořčík a neslazené čaje, zvýšit přísun ovoce a zeleniny bohaté na vitamin C, například černý rybíz, šípky, zelená paprika, křen, nať petržele, brokolice; a na B-komplex: arašídy.
Vedle kvalitní stravy a pitného režimu je důležitý kvalitní a dostatečný spánek (6-8 h.).
V neposlední řadě by se nemělo zapomínat na pravidelný pohyb (například nordic walking, cyklistika, chůze) a relaxační cvičení jako jsou jóga, meditace apod.