Vyziva Nemcova

Pohyb a výživa v zimním období
Venkovní pohybové aktivity jsou spojeny s velkou energetickou náročností. Zimní spáči z říše zvířat v tuto dobu redukují své tukové zásoby, i když spí, lidé, kteří jsou v tepelné pohodě většinou mírně přiberou. Je to dáno tím, že je méně příležitostí k pohybové aktivitě.
Pohyb venku v zimě je o mnoho energeticky náročnější než v létě, a pokud jdete například po sněhu, spotřeba energie může být až o desítky procent vyšší, zvláště je-li hlubší nebo pokud to opravdu klouže. Většinou potraviny typu tatranka, horalka, salám, vysočina aj. jsou nápadně spojeny s českou horskou turistikou. Takže ačkoliv je u lidí s nadváhou a obezitou nevidím v jídelníčku ráda, pro výlet na horách jsou volitelné. Pokud s sebou nesete ovoce, což je mnohem vhodnější, nezapomeňte je ukrýt před mrazem.
Důležitý je také příjem tekutin, zvláště třeba při lyžování ve vyšších polohách, kde je menší koncentrace kyslíku, což nás nutí dýchat častěji, ale je zde i nižší vlhkost, takže se sliznice snáze vysušují a poměrně snadno dojde k dehydrataci.
Důležitý je i oděv, který nakonec rozhodne o tepelné pohodě a o tom, jak pobyt v zimě (bude-li letos ještě nějaká) zvládnete.
A NEZAPOMEŇTE: POHYB JE LÉK!